Objavte TOP turistické trasy v okolí Popradu

Objavte TOP turistické trasy v okolí Popradu

Región Vysokých Tatier patrí medzi najnavštevovanejšie na Slovensku. Turisti mieriaci do tejto destinácie väčšinou objavujú práve krásy Tatranského národného parku a podhoria. Na viacerých známych miestach sa preto niekedy zvyknú tvoriť obrovské skupiny návštevníkov. To negatívne vplýva jednak na krajinu a prírodu, zároveň to však ani nevyčaruje úsmev na tvárach turistov.

Nechceme však tvrdiť, že vo Vysokých Tatrách sú všetky chodníky preplnené. To by ani nebola pravda. Ak je však nejaké miesto populárne, zároveň vyjde pekné počasie a turisti sa môžu voľne pohybovať, je tu veľký predpoklad, že pokoj v prírode si neužijete. Preto vám vždy odporúčame overiť si aktuálnu situáciu v lokálnych infocentrách, kde vám výborne poradia ten najlepší možný výlet pri súčasných podmienkach. V každej destinácií existujú aj menej známe trasy, ktoré však môžu byť rovnako atraktívne, zaujímavé i náročné, ako tie častejšie vyhľadávané. Aj poukázaním na tieto menej známe trasy chceme prispieť k iniciatíve #ObjavUdržateľnéSlovensko.

Kvetnica a aj celé pohorie Kozích chrbtov poskytuje z hrebeňa nádherné výhľady

Kam sa vydať na turistiku s úžasnými výhľadmi a neobávať sa preplnených chodníkov?

Pripravili sme pre vás súhrn TOP 5 turistických trás v okolí Popradu, ktoré vás chytia za srdce. Zámerne sme vyberali také, ktoré nie sú umiestnené v TANAP-e a väčšina z návštevníkov ich nepozná. Zamerali sme sa na rekreačné trasy v Mestských lesoch Poprad a pohorie Kozie chrbty. Absolvovať môžete aj túru na najvyšší vrch tohto horstva, Kozí Kameň 1255 m n.m. Niektoré z nami vybraných trás sú u Popradčanov naozaj obľúbené (Výstup na Zámčisko), no viaceré z nich sú aj pre miestnych príjemným spestrením.

Spoznajte Kozie chrbty

V krátkosti vám predstavíme oblasť, v ktorej sme pre vás vybrali TOP 5 turistických trás v okolí Popradu. Kozie chrbty sa tiahnu od východu na západ, smerom od Jánoviec pri Poprade až po Kráľovu Lehotu pri sútoku Bieleho a Čierneho Váhu.

Z Popradu je najlepším východiskom na túry rekreačná oblasť Kvetnica, vzdialená necelých 5 km od centra mesta. Zaujímavosťou Kvetnice je na južných svahoch nachádzajúca sa Národná prírodná rezervácia Hranovnická dubina. Ide o najsevernejšiu oblasť výskytu duba zimného na Slovensku.  Netreba tiež zabudnúť ani na hlavné európske rozvodie medzi Baltským a Čiernym morom, ktoré prechádza priamo týmto pohorím. Jednoducho povedané, ak naprší na severnú stranu pohoria pri Poprade, voda sa dostane postupne až do Baltského mora. Ak však naprší na južnú stranu, voda stečie po riekach až do Čierneho mora. Zaujímavé však?

TOP 1. Vystúpte na najvyšší vrchol pohoria Kozie chrbty

Výstup na Kozí kameň (1255 m n.m.) sa začína v neďalekej Lopušnej doline za Svitom. Ako sa tam však dostať? Na túru sa môžete vybrať aj priamo z Popradu, určite vám však odporúčame začať v Lopušnej doline pri lyžiarskom stredisku, kam sa dostanete cez mesto Svit.

Aj takéto nádherné výhľady zažijete na Kozom kameni

Samotný turistický chodník má zo začiatku lyžiarskeho strediska zelené značenie. Od rázcestia Sedlo Tabličky sa značenie mení na modré. 

TOP 2. Obľúbená túra Popradčanov na vrchol Zámčiska

Poďte s nami na Zámčisko! Prejdite sa pohodlnou prechádzkou na jeden z najobľúbenejších cieľov Popradčanov.

Vrch Zámčisko (921 m n.m.) sa nachádza v rekreačnej časti mesta Poprad- Kvetnica. Zelená turistická značka vás povedie trasou od železničnej stanice Poprad cez sídlisko Starý Juh, Gánovce, Kvetnicu a končí na kóte Zámčisko. Trasa je dlhá 11 km a prejdete ju za cca. 2 hod. 30 min.

Na vrchole Zámčiska vás privíta malý prístrešok a informačná tabuľa

Obľúbenou trasou je aj výstup na Zámčisko priamo z Kvetnice od malého jazierka a to po zeleno značenom chodníku. 

TOP 3. Okruh zdravia vás nabije energiou

Milovníci prekrásnej prírody si na Okruhu zdravia prídu na svoje. Obzvlášť pre svoje zastúpenie rôznorodých drevín. Cesta vedie zmiešanými prevažne jedľovými lesmi s bukom, jaseňom a smrekom na severných svahoch, no na južnej strane kopca nájdete pre zmenu dubové lesy. Chodník je označený žltou značkou v tvare kruhu, začína v Kvetnickom lesoparku.

Kaplnka Vzkriesenia pod vrcholom Krížová na Kvetnici. Ideálny cieľ popri trase Okruh zdravia.

Z Okruhu zdravia sa  môžete dostať aj ku výnimočnej Kaplnke Vzkriesenia pri vrchole Krížová 941 m.n.m. Chodník ku kaplnke je označovaný čiernym krížom na bielom podklade. Cestou ku kaplnke sa nám naskytujú prekrásne výhľady či už na Slovenský raj, Nízke ale aj Vysoké Tatry.

Okruh je dlhý 4,8 km a prejdete ho za 1 hod. a 30 min.  Vstupy na trase sú ľahko a rýchlo dostupné k autobusovým zastávkam.

TOP 4. Spoznajte aj menej známe trasy na Kvetnici

Náučný chodník vás prevedie unikátnym územím mestských lesov Poprad, kde na južnej strane nájdete teplomilné duby a na severnej ihličnany spolu s jaseňom či bukom. Takéto prostredie je naozaj výnimočné a nie je veľa lokalít, kde by ste našli na podobne malej ploche takú pestrosť drevín.

Trasa má 9 náučných zastávok s informačnými panelmi, pričom samotný chodník ma šikmé zelené značenie

TIP: Na trase nájdete aj malý vodopád v lokalite KOLIESKA. Trasa vedie aj cez najvyšší vrchol na Kvetnici, vrch Krížová 941 m n.m.

Náš TIP: Ak sa vám zdá trasa dlhá, vynechať môžete lokalitu Zámčiska. Odporúčame vám začať túru v lokalite pri ZVIERACEJ OBORE, kde si spravíte okruh a vrátite sa späť.

TOP 5. Vydajte sa po stopách baníckej minulosti Kvetnice

Vedeli ste, že aj na Kvetnici sa ťažilo striebro či meď? Na trase Banského náučného chodníka sa dozviete množstvo zaujímavých informácií o geológii či banských dielach na Kvetnici. Banícka história Kvetnice je naozaj bohatá. Spoznajte ju spolu s nami.

Portál Štôlne Strieborná na Kvetnici

Na trase sa nachádza 5 informačných panelov zameraných na prezentáciu banskej cesty na Slovensku, či panely zaoberajúce sa mineralógiou a geológiou Kvetnice. Na Kvetnici sa ťažila predovšetkým medená ruda a striebro a to už od 14. storočia. Prvotné štôlne boli razené mimoriadne namáhavým spôsobom a to malý kladivkom a želiezkom. Štôlňu sv. Helena (zmienka už v roku 1308) nájdete len kúsok od zatopeného lomu smerom k centru Kvetnice. Štôlňa Strieborná, ktorá má taktiež opravený vstupný portál sa datuje do roku 1562. Nájdete ju neďaleko bývalej požiarnej zbrojnice na Kvetnici. Zaujímavosťou Kvetnice je aj výskyt minerálov, najmä achátov (staré cca. 250 miliónov rokov) v kameňolomoch pod vrcholom Zámčiska.

AKO SA DOSTANEM NA KVETNICU ?

Z Popradu, zo železničnej stanice Poprad-Tatry, vedie cez mesto zelená turistická trasa, ktorou sa pohodlne dostanete na Kvetnicu do 2 hodín

Na Kvetnicu sa dostanete aj autobusovými spojmi. Zastávka autobusu sa nazýva Poprad, Kvetnica, sanatórium.  Možnosti spojov nájdete na www.cp.sk.

Autom z Popradu sa stačí vydať smer Rožňava a za necelých 5 km ste tam.

Cyklisti môžu využiť značené cyklochodníky z popradských sídlisk JUH.

OBJAVTE KVETNICU SO SPRIEVODCOM!

V prípade záujmu vieme pre Vás zabezpečiť sprievodcu, ktorý s Vami objaví tie najkrajšie zákutia Mestských lesov Poprad a pohoria Kozie chrbty! Užite si pešie túry na vrchol Zámčiska (921 m.n.m.) , trasy ku výnimočnej Kaplnke Vzkriesenia pri vrchole Krížová (941 m.n..), alebo prechádzku ku zvernici. Dozviete sa mnohé fakty nielen z histórie, ale aj zaujímavosti z prírody. 

MAPA KVETNICE NA STIAHNUTIE