Antigénové testovacie miesta v Poprade

4. novembra 2021

Aktualizované 03. 01. 2022 o 11:40 hod. AquaCity Poprad (Interklinik) – aj bez objednania Športová 1397/1, 058 01 Poprad-Spišská Sobota Pondelok-Nedeľa 8.00-17.00 h Cena 10,- €. Pre viac informácií kliknite TU, alebo volajte na telefónne číslo: +421 52 785 17 10 Očná klinika NeoVízia/NeoVize Poprad – aj bez objednania Dlhé Hony 9, OC Kriváň, 058 […]

Vo štvorici v diere v ľade

19. januára 2022

Vedeli ste, že už pri tridsať sekundovom sprchovaní sa studenou vodou znižujete svoju chorobnosť o takmer tridsať percent? Liečenie chladom už oddávna patrí k najstarším lekárskym ošetreniam. Prvá zmienka o studenej terapii pochádza údajne z rokov 3 500 pred n. l. Dokazuje to vraj najstarší lekársky text napísaný na papyruse. Dnes sa otužovanie stalo akýmsi moderným spôsobom, ako si udržať zdravé telo i myseľ.

Ján Dudáš: „Svet nespasím, ale aspoň pomôžem“

12. januára 2022

Keď bol dieťaťom, viac mu voňalo miešanie drinkov. Až počas praxe v škole mu zavoňala kuchyňa. Popradčan Ján Dudáš. Pracoval v 4- i 5-hviezdičkových hoteloch a keď pandémia ich brány zatvorila, rozhodol sa pomáhať ľuďom. V tom čase ani len netušil, že jedna myšlienka môže viesť aj k vytvoreniu slovenského rekordu. Za svoje dobré skutky je nominovaný na ocenenie s názvom Srdce na dlani.

Vtáky treba prikrmovať iba v zime

8. decembra 2021

Na viacerých miestach popradských sídlisk sa objavujú kŕmidlá či búdky pre vtáky. Práve v období od jesene do jari malí spevavci potrebujú našu pozornosť. Na zreteli ale treba mať práve to, aby sme im viac neublížili ako pomohli. Vtáčie kŕmidlo nesmie byť odpadkový kôš na pokazené alebo znehodnotené ľudské potraviny.

Drevené ozdoby s nádychom nostalgie

8. decembra 2021

Kedysi sa vianočné stromčeky zdobili skromne. Ľudia sa snažili ako dekoráciu využiť to, čo mali doma. Usušili plátky jabĺčka, prevliekli cez nich šnúrku a zavesili ich na stromček. Používali aj oriešky, slamené ozdoby či stužky. Vo viacerých domácnostiach je cítiť návrat k dávnym tradíciám. Aj to bol dôvod, prečo sa Popradčan Marián Sýkora pustil práve do výroby prírodných drevených ozdôb.

Ozdoby na stromček si sama uháčkuje

8. decembra 2021

Keď sa väčšina z nás chystá ozdobiť vianočný stromček, jednoducho si vytiahne krabice s ozdobami a pustí sa do toho. Popradčanka Eva Švecová ale musí na to myslieť skôr. Dva dni jej totiž trvá len to, kým ozdoby, ktoré si sama vyrába, dostanú naspäť svoj tvar i farbu. Musí ich totiž najprv naškrobiť.

Neprejedať sa ešte nikomu neublížilo

8. decembra 2021

Vianoce sú spojené so štedrosťou. Najprv držíme pôst, a potom sa po štedrej večeri nevieme z gauča ani pohnúť. Veď kto z nás počas najkrajších sviatkov v roku nezažil pocit plného brucha a nepovedal si vetu, že takto sa už prejedať nemôže? Výživová terapeutka z popradskej nemocnice Jana Krempaská porozprávala o dôsledkoch, ktoré môže prejedanie sa so sebou priniesť a poradila aj recept na štedrú večeru bez výčitiek, po ktorej si aj naďalej pohodlne zapnete svoj gombík na nohaviciach.

Kniha o Spišskej Sobote má svoje pokračovanie

22. novembra 2021

Spolu napísali päť publikácií. Ján Matej a Michal Lipták. Prednedávnom svetlo sveta uzrel druhý diel knihy o Spišskej Sobote. Na popradskú mestskú časť sa autori pozreli tentokrát z historického hľadiska. Ján Matej sa, žiaľ, uvedenia knihy do života už nedožil.

Prácu zdravotnej sestry ocenili Bielym srdcom

15. novembra 2021

Prestížnu cenu Biele srdce v kategórii Sestra v praxi, ktorá sa udeľuje sestrám za starostlivosť, vedomosť a humanitu, dostala aj sestra z Popradu. Popradčanka Jana Sedláková pracuje v súkromnej očnej klinike a mnohí si ju pamätajú aj ako bojovníčku za práva zdravotných sestier z jesene 2015, kedy jej kolegyne z celého Slovenska podávali hromadné výpovede. Ocenenie ju potešilo a zahrialo pri srdci. Vďaka nemu dostala pozvanie aj do prezidentského paláca.