Popradčanovi Jozefovi Ujčíkovi učarovala perokresba

Popradčanovi Jozefovi Ujčíkovi učarovala perokresba

Nikdy o sebe netvrdil, že je profesionálnym maliarom. Považuje to za svoje hobby. Popradčan Jozef Ujčík. Keď príde domov zo svojej práce, z jednej zo štvorzmenných šícht, uvarí si kávu alebo čaj, z rádia si pustí tvrdú hudbu ako Kabát či Metalicu a jednoducho tvorí. Jeho perokresby budú zdobiť aj eurobankovky.

Už počas základnej školy rád maľoval a drží ho to dodnes. V byte na sídlisku Západ má stále pripravený svoj kútik, do ktorého sa rád chodí odreagovať. „Myslím, že som to zdedil po rodičoch. Moja mama pracovala v Podtatrane, robila tam kroniku, kreslila a podobne. Môj otec mal nevídane krásne písmo. Myslím si teda, že som práve odtiaľto niečo podedil,“ hovorí.

Detské postavičky

Ešte pred povinnou vojenskou službou skúšal maľovať temperami. Ako sám hovorí, veľmi mu to nešlo, hlavne preto, že mu farba rýchlo uschýnala. „Tak som to teda skúšal s olejovými farbami. V tom čase som maľoval len autá, či lietadlá, teda to, čo sa mi najviac páčilo,“ dodáva. „Maľoval som pre seba a nerozmýšľal som o žiadnych výstavách. Prvé, čo som po svadbe stvárňoval, boli práve detské postavičky. Pamätám si, že som ich kreslil na sololit, ktorý som si obrusoval,“ spomína.

Učarovala mu perokresba

Láska k maľbe ho priviedla aj na Univerzitu tretieho veku. Práve tu si prvýkrát potykal aj s perokresbou. „To je to, čo ma baví najviac. Je to úplne iné, než maľovať farbami. Človek pri tom strávi veľa času. Minimálne jeden mesiac trvá, kým vznikne jeden obraz. Pri maľbe môžete niečo prekryť, opraviť a človek to nezistí, ale pri perokresbe určite na to príde,“ dodáva.

Kto nevyskúšal, nevie

Práve perokresbou vznikli 2 jeho kalendáre tatranských chát. Ako vášnivý turista má k tatranským chatám blízko. Aktuálne má aj doma nakreslené ich podoby na papieri. Ako prezradil, jeden obraz jednej chaty kreslil presne 15 hodín a zdobiť by mali eurobankovky. Jozef Ujčík chce svojimi výtvormi ľuďom hlavne prinášať radosť. I keď spomínané perokresby sú čiernobiele, do malieb vždy vkladá toľko farby, koľko sa len zmestí. „Rád robím práve farebné veci, aby ľudia cítili z toho obrazu niečo. Je to taký môj odkaz o tom, že treba žiť, treba sa usmievať a nielen prežívať. Pre mňa je to neskutočný relax, ktorý mi do života vnáša pokoj a také vypnutie sa od sveta. Kto to nikdy neskúšal, nepochopí. Je to pocit na nezaplatenie,“ uzavrel.

Kto je Jozef Ujčík?

Jozef Ujčík je amatérsky výtvarník. Narodil sa v roku 1963 v Poprade. Svojou tvorbou začal oboznamovať svojich najbližších priateľov a známych už pred tridsiatimi rokmi. V roku 2018 absolvoval Univerzitu tretieho veku Mateja Bela v Banskej Bystrici, kde promoval v odbore kresba, maľba a dejiny umenia. Svoju tvorbu prvýkrát predstavil pred 15 rokmi na výstave v Spišskej Sobote, taktiež pred 5 rokmi vo Veľkej a v roku 2018 bola verejnosti predstavená jeho výstava pod názvom „Môj farebný svet“ v Podtatranskej knižnici v Poprade.

Jana Pisarčíková