Jana Popelková: Pre obličky soľ nie je nad zlato
Jana Popelková: Pre obličky soľ nie je nad zlato
Obličky sú párovým orgánom a svojím tvarom pripomínajú fazuľu. Slúžia na filtráciu krvi a reguláciu množstva vody a minerálov v ľudskom tele. Ich dôležitou funkciou je eliminácia, teda odstraňovanie nežiadúcich produktov metabolizmu z tela. Podieľajú sa na regulácii krvného tlaku, krvotvorby a acidobázickej rovnováhy. Majú aj významnú hormonálnu funkciu. Ochorenia obličiek patria k najčastejším ochoreniam u človeka a nevyhýbajú sa ani deťom. V rámci rubriky Lekár radí sme navštívili Detskú nefrologickú ambulanciu v popradskej nemocnici. MUDr. Jana Popelková porozprávala o najčastejších príčinách ochorení obličiek a tiež o pomočovaní dieťaťa.
Pani doktorka skúsme na začiatok predstaviť detskú nefrologickú ambulanciu.
„Nefrológia je špecializovaný odbor medicíny, ktorý sa zaoberá diagnostikou, liečbou a prevenciou ochorení obličiek a odvodných močových ciest. Naša ambulancia poskytuje starostlivosť deťom vo veku od 0 do 19 rokov. Sledujeme vrodené anomálie obličiek a močových ciest, zápalové ochorenia, abnormálne nálezy v moči ako je hematúria (prítomnosť krvi v moči), proteinúria (bielkovina v moči). Ďalej deti po prekonanom akútnom zlyhaní obličiek , deti s diabetom, hypertenziou. Vyšetrujeme tiež pacientov s pomočovaním – enurézou. Ambulancia je zaradená do siete enuretických ambulancií na Slovensku.“
Potrebuje dieťa pri prvej návšteve výmenný lístok a čo by v ňom malo byť uvedené ?
„Potrebuje výmenný lístok od svojho pediatra. Veľkým prínosom je, ak sú v ňom uvedené informácie o ochorení obličiek v rodine, hypertenzii, diabete, pomočovaní, opakovaných infekciách močových ciest, prípadne výskyt cystických ochorení obličiek u najbližších príbuzných.“
Aké je základné rozdelenie zlyhania obličiek ?
„Základné delenie je na akútne a chronické. Akútne zlyhanie je náhla, zvyčajne reverzibilná porucha funkcie obličiek. Akútne zlyhanie sa ďalej delí na prerenálne, renálne a postrenálne. U detských pacientov je prerenálne najčastejšie. Vzniká v dôsledku kombinácie dehydratácie, hypoperfúzie obličiek a hypotenzie hlavne pri hnačkách, vracaní a pri nedostatočnom príjme tekutín.
Renálne je spôsobené samotným ochorením obličiek a postrenálne vzniká v dôsledku ochorení odvodných močových ciest akým je napr. kameň, nádor. Chronické zlyhanie obličiek je skôr problematikou dospelej nefrológie a dialýzy. Chronické zlyhanie znamená, že obličky stratili svoju funkciu. V detskom veku sa s tým stretávame menej často.“
Je pravdou, že sa v posledných rokoch zvýšil počet mladých ľudí, ktorých trápi ochorenie obličiek ?
„Áno. Hlavne v súvislosti s nadváhou, obezitou alebo nadmerným príjmom bielkovín.“
Dá sa povedať, čo je najčastejším dôvodom poškodenia obličiek u mladých ?
„Napríklad chlapci, ktorí začínajú cvičiť. Chcú nabrať svalovú hmotu a vo zvýšenej miere požívajú proteínové prípravky. Platí, že pre každý vek je potrebná určitá hodnota príjmu bielkovín. Detský organizmus by mal mať príjem 1,5 – 2,0 g na kilogram váhy. Športovci zvyknú prijímať 4-6 g/kg hmotnosti. Nadmerný príjem oblička nedokáže spracovať a zhoršujú sa obličkové funkcie, ale aj pečeňové testy. U dievčat je to napr. pri anorexii, chcú byť štíhle a tu vzniká kalorický deficit, čo je pre obličky zlé. Ďalšie veci, ktoré obličkám škodia sú lieky proti bolesti – analgetiká a taktiež aj soľ. Príjem soli u človeka by mal byť 5 g, čo je jedna kávová lyžička.
Vieme, že máme radi slané jedlá, no pri obličkách neplatí to s čím sme sa stretávali v rozprávkach, že „soľ je nad zlato“
Slovensko je v súčasnosti na prvých priečkach v používaní soli ako aj Maďarsko, Česko, Veľká Británia.“
Čo je dôležité pre správnu funkciu obličiek?
„Nielen pre obličky, ale pre celý organizmus je potrebný dostatočný príjem tekutín pri správnom pitnom režime. Hlavne pri zápale obličiek dieťa nesmie mať pocit smädu, pretože vtedy oblička potrebuje „tekutinovú resuscitáciu“. Vhodnými nápojmi sú čaje z prasličky, žihľavy, brusníc, ktoré znižujú pH moču a tým aj množenie baktérii v močovom systéme. Pre deti nie je liekom voľby urologický čaj, jednak deťom nechutí a má silný močopudný účinok. Neodporúča sa deťom do 6 rokov.“
Aké sú najväčšie chyby, ktoré sa u deti v rámci pitného režimu vyskytujú ?
„Nesprávne je podávanie sladených, sýtených a kolových nápojov ako i 100% džúsov. Sladené nápoje obsahujú kyselinu fosforečnú, ktorá poškodzuje zubnú sklovinu. Množstvo tekutín pri pitnom režime závisí od veku dieťaťa i ročného obdobia. Ak hovoríme o adolescentnom období malo by to byť 1,5 litra. Oblička nemá rada veľa ani málo, zlatá stredná cesta je pre ňu adekvátny príjem.“
Pani doktorka, na záver by som sa ešte opýtala, ako je to s pomočovaním u detí. Dá sa liečiť a kedy by mali rodičia vyhľadať pomoc ?
„Pomočovanie – enuréza, či denný únik moču je potrebné riešiť po 5 roku života dieťaťa. Je vhodné počkať na funkčné dozrievanie močového systému. Aj lieky sú odporúčané pre staršie deti. Dieťa by malo mať príjem tekutín do 17 hodiny, potom po 18 hod. sa má príjem obmedziť. Dieťa je potrebné pravidelne posielať na WC, nemá zdržiavať moč, močiť na poslednú chvíľu. A nemá mať na noc plienky. Ak sa dieťa pomočuje, netreba ho trestať, pri tomto probléme je aj vysoká dedičná záťaž.
Stačí, ak jeden z rodičov mal tento problém, môže sa prejaviť u jeho dieťaťa. Dieťa po 5r. života by malo byť vyšetrené, za týmto problémom sa môže skrývať napr. cukrovka. Vždy je potrebné urobiť laboratórne vyšetrenie, ultrazvuk a zhodnotiť funkciu obličiek. Veľkou dilemou je budenie dieťaťa, budiť ho v spánku alebo nie? Prevláda názor, že skôr nie. Potrebná je spolupráca, trpezlivosť rodiča a naozaj nedávať dieťaťu na noc plienky.“
O lekárovi
MUDr. Jana Popelková študovala na lekárskej fakulte v Martine. Okrem odbornej praxe pôsobí ako krajský odborník pre detskú nefrológiu za PSL. Pracuje ako vedecký sekretár v sekcii detskej nefrológie.
© Jana Pisarčíková
Foto: Jana Pisarčíková