Tamara Potocká: Plávať najprv nechcela, dnes získava vzácne kovy

Tamara Potocká: Plávať najprv nechcela, dnes získava vzácne kovy

Od malička vstávala v skorých ranných hodinách a vrhala sa do studenej vody. Popradčanka Tamara Potocká sa venuje plávaniu už od svojich 7. rokov. Ako sama hovorí, tento šport ju okrem iného naučil disciplíne a posilnil jej odhodlanie. Na súťažiach dosahuje jeden úspech za druhým. V roku 2018 ju v Prahe ocenili titulom najlepšia slovenská plavkyňa a najúspešnejšou juniorskou športovkyňou sa stala v tom istom roku aj v Poprade.

K plávaniu Tamaru Potockú priviedli jej rodičia. „Mám staršiu sestru, ktorá je tiež plavkyňa. Keď už dali na plávanie ju, tak aj mňa,“ hovorí. S plávaním začínala ako sedemročné dievčatko. Závodne pláva od roku 2009. Ako sama priznáva, keď bola mladšia, do vody sa jej veľmi nechcelo. „Vôbec som nechcela plávať. To je taký najväčší paradox. Stále mi bola zima, vždy keď sa mi nechcelo, tak som sa vyhovárala, že ma bolí brucho a podobne, a potom ani neviem, kde nastal ten zlom. Asi vtedy, keď tréneri povedali, že by som to mala skúsiť, pretože vidia vo mne potenciál a talent, a tak som nejako pokračovala a dostavili sa prvé úspechy, prvé výsledky, ktoré ma nakopli. V prvom rade je potrebné odhodlať sa a neustále trénovať. Každé ráno skákať do tej studenej vody. Ak to ale človeka baví, tak si myslím, že to ide ľahšie,“ dodáva.

Individuálny režim reprezentanta

Tamara navštevuje Športové gymnázium Kukučínova v Poprade, kde má individuálny režim reprezentanta. Skĺbiť školu s plávaním nie je vôbec jednoduché. „Ráno vstanem a idem na tréning, potom do školy, potom opäť na tréning, potom sa učím a idem spať. Trénujem každý deň dvakrát. Je to veľmi ťažké skĺbiť so školou, ale snažím sa naplno vykonávať jedno a aj druhé,“ hovorí.

Štyri tituly šampiónky

Disciplína a odhodlanie. To je to, čo jej plávanie do života prinieslo. Tamara po skvelom vystúpení na májových majstrovstvách Európy v Budapešti svoje kvality potvrdila aj na júnových majstrovstvách Slovenska v Poprade. Získala štyri tituly republikovej šampiónky medzi dospelými. Osobné rekordy si vylepšila v polohovej dvojstovke, ktorú zvládla za 2:17,65 min a na 200 m voľným spôsobom, kde dosiahla čas 2:03,92 min. Ďalšie dve zlaté medaily si vyplávala na 200 m znak a 50 m motýlik. Za jeden zo svojich najväčších úspechov v živote Tamara považuje účasť na Olympijských hrách mládeže. „Tam som sa dostala až do finále a skončila som ôsma. Potom samozrejme aj účasť na všetkých vrcholných podujatiach, na ktoré som sa dostala,“ spomína.

Talent nie vždy rozhoduje

Aj jej sestra je v plávaní doteraz úspešná. „Študuje práve na vysokej škole a snaží sa viac sústrediť na štúdium. Naposledy ale na majstrovstvách Slovenska skončila piata. Tiež jej to super pláva,“ hovorí. Michael Phelps a Katinka Hosszú. To sú mená dvoch plavcov, ktorí sú pre Tamaru vzorom. A aký je recept na to, aby sa človek stal úspešným plavcom? „Neflákať sa na tréningoch. Aj keď má človek možno menší talent, poctivými tréningmi vie aj stonásobne obehnúť toho, kto je talentovaný viac. Väčšinou to tak býva, že tým, ktorí majú talentu veľa, sa do tréningov nechce a naopak tí, ktorí ho toľko nemajú, vedia, že musia na sebe viac zamakať a takto sa dá všetko zvládnuť.“

Olympiáda

Tamara je už v treťom ročníku na strednej škole. Sama ešte nemá predstavu ako sa bude ďalej jej kariéra uberať. „Neviem, či budem ďalej pokračovať v plávaní alebo sa už budem naplno sústrediť na vysokú školu. Veľakrát sa mi totiž stalo, že som premýšľala o tom, že skončím, ale popravde neviem si ani predstaviť, čo by som celé dni robila,“ zasmiala sa. Aj Tamara má rovnaký sen ako väčšina športovcov. „Dostať sa na olympiádu. Bola som na Európskych hrách mládeže, teda taký polovičný sen som si už splnila. Olympiáda je môj dlhodobý cieľ a keď hovoríme o krátkodobých cieľoch, tak určite dostať sa na vrcholné podujatia, ktoré budú teraz v novembri – majstrovstvá Európy na krátkom bazéne, a tiež na majstrovstvá sveta na krátkom bazéne, ktoré by mali byť v decembri,“ vyratúva.

Bublina – skúška trpezlivosti

Obdobie pandémie bolo veľmi ťažké aj pre športovcov. Tamara zo začiatku chodila plávať von. Keď ale všetko zavreli, trénovala doma. „V zime bolo ťažké nájsť motiváciu, cvičiť vo vnútri sa mi vôbec nechcelo. Potom prišli na rad bubliny. Zo začiatku to bolo super, ale potom postupom času to už bolo únavné. Trištvrte roka som bola stále niekde zatvorená, či už v Šamoríne alebo potom v Poprade. Žiadne preteky. Cítila som sa ako vo väzení. Keď začali preteky, bolo to trošku lepšie. Aj v skupine sa už neskôr začala prejavovať ponorková choroba. Povedali sme si ale, že to jednoducho musíme zvládnuť. Chystali sme sa na majstrovstvá Európy a tak sme sa snažili myslieť práve na to. Ak by to ale malo takto pokračovať ďalej, tak neviem,“ uzavrela.

Najväčšie úspechy Tamary Potockej

 • jún 2021 –„Majstrovstvá SR seniorov, Poprad“ – 4 násobná majsterka SR
 • máj 2021 – „Majstrovstvá seniorov, Budapešť, Maďarsko“, 25. m – 200 m znak(Z), 26. m – 100 m motýlik(M), 11. m 4x 200 m voľný spôsob(VS), 16. m 4x100m polohové preteky (PP)
 • apríl 2021 – „Int Strőck ATUS Graz Trophy 2021, Rakúsko“, 1.m-100m M, 2. m-50 m Z, 3.m- 100 m Z, 50 m M
 • december 2019 – „ Majstrovstvá SR open Šamorín“, 1.m – 50 m M – slovenský juniorský rekord
 • august 2019 – „ 7th World swimming Junior Champinoships, Budapešť,Maďarsko“, 8.m – 4×100 PP finále, 13. m – 50m M semifinále
 • apríl 2019 – „Multination Junior ,Sursee ,Švajčiarsko“, 1.m – 50m M, 1.m – 4×100 m VS
 • december 2018- „ 14 th World swimming Champinoships Hangzhou, Čína“, 10.m – 4x100m VS (slovenský rekord), 11.m – 4x50m VS (slovenský rekord), 11.m – 4x100m PP (slovenský rekord)
 • október 2018 – „YOG – Olympijské hry mládeže, Buenos Aires, Argentína“, 8.m – 50m M
 • september 2018 – „Swimming World Cup, Katar, Doha“, 5.m – 4×100 m PP mix, 7.m – 200m PP (slovenský juniorský rekord), 7. m – 50m M
 • júl 2018 – „ME juniorov, Helsinki, Fínsko“, 10m – 50.m M (semifinále)
 • apríl 2018 – „Malmsten Swim Open Stockholm, Švédsko“, 2.m – 200m PP (B finále)
 • október 2017 – „World cup, Katar, Doha“, 6. m – 100m PP, 8.m- 50m M
 • august 2017 – „FINA World junior Swimming Championships, Indianapolis, USA“, 9.m – 4x100m VS, 12.m – 4x200m VS, 12.m – 4x100m PP mix
 • júl 2017 – „EYOF – Európsky olympijský festival mládeže, Győr, Maďarsko“, 10.m – 4×100 m VS, 15.m – 100m M
 • júl 2016 – „ME juniorov, Hódmezővásarhely, Maďarsko“
 • november 2016 – „SVS –Schwimmen Trophy, Schwechat, Rakúsko“, 1.m – 200m PP – slovenský rekord 14. ročných dievčat
 • december 2015 – „MSR Šamorín“, 1.m – 100m M – slovenský rekord 13. ročných dievčat

© Jana Pisarčíková

Zdroj fotografií: Tamara Potocká