Tatranský ľadový dóm Hrebienok Vysoké Tatry

Tatranský ľadový dóm

Výstava

Prežite krásny zimný čas v Tatrách a odneste si nezabudnuteľný zážitok z Tatranského ľadového dómu na Hrebienku, ktorý sa tento rok ponesie v téme Katedrála Notre-Dame, tiež nazývaná aj Chrám Matky Božej v Paríži.

Zavítajte na krásny zimný Hrebienok a zažite čaro majestátneho TATRANSKÉHO ĽADOVÉHO DÓMU. Túto dominantnú ľadovú krásu môžete vidieť na Hrebienku od 22. novembra 2019. Na majstrovskom diele sa podieľalo kompletne 18 sochárov z Litvy, Nemecka, Poľska, Česka a Slovenska. Hlavným staviteľom je aj tento rok Adam Bakoš. Na stavbu sa použilo neuveriteľných 1880 blokov ľadu, ktoré dokopy vážia viac ako 225 ton. Ľadový dóm je umiestnený v kupole o priemere 25 m a najvyšší bod stavby dosahuje výšku až 11,5 m.  Hlavnou témou krásneho a veľkolepého ľadového chrámu je tento rok Katedrála Notre-Dame, tiež nazývaná aj Chrám Matky Božej v Paríži. Katedrála je zaradená medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Postavená je v gotickom štýle, o časť svojej krásy však prišla po požiari 15. apríla 2019. V Tatranskom ľadovom dóme môžete očakávať kópiu nádhernej západnej fasády, kde sa nachádzajú tri hlavné vchody, nad prostredným dominuje vitrážové okno rozetového tvaru. Nad hlavnými vchodmi sa týčia dve predné hlavné veže slúžiace ako zvonice.

Táto majestátna ľadová stavba, ktorá nemá na Slovensku obdobu, rozhodne stojí za návštevu. Očarí vás precíznou prácou a detailmi, ktoré zvýrazní pôsobivé osvetlenie. Príďte si preto vychutnať tento slovenský unikát a preneste sa na chvíľu do tatranskej ľadovej rozprávky. Ešte silnejšiu emóciu ponúka dóm, keď sa rozozvučí vďaka živým hudobným koncertom, ktorých bude počas zimnej sezóny hneď niekoľko.

VYSOKÉ TATRY (21.11.2019) – Takmer štyridsať šikovných rúk sochárov z rôznych krajín Európy už po siedmykrát vytesalo ľadovú krásu na Hrebienku. Tatranský ľadový dóm má tento rok podobu skvostu európskej stredovekej architektúry – parížskej katedrály Notre Dame, ktorá je zaradená medzi svetové kultúrne dedičstvo UNESCO. Ľadovú krásu si verejnosť môže pozrieť už od piatka 22. novembra.

Je srdcom Paríža, najnavštevovanejšou pamiatkou mesta, skvostom európskej stredovekej architektúry. Katedrála Notre Dame. Jej podobu na seba vzal tohtoročný Tatranský ľadový dóm. „Požiar, ktorý chrám v apríli 2019 potrápil, vyvolal záujem u ľudí po celom svete. My sme sa rozhodli krásu tejto katedrály zvečniť do ľadu tak, aby ju mohli ľudia obdivovať v pôvodnej podobe, teda kým ju ešte nezahalili lešenia reštaurátorov odstraňujúcich následky ničivého požiaru,” hovorí Lukáš Brodanský manažér obchodu a marketingu strediska Vysoké Tatry. 

„Týmto umeleckým dielom sme chceli poukázať nielen na šikovnosť našich majstrov, ale aj na historické pamiatky a na dôležitosť ich ochrany – bez ohľadu na to, či sa nachádzajú na Slovensku alebo inde vo svete,” dodáva Lucia Blašková, výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu (OOCR) Región Vysoké Tatry. Tatranský ľadový dóm je každoročne jedným z najúspešnejších projektov spolufinancovaných OOCR.

Otvorenie sezóny ľadového dómu teda sprevádzali aj spomienky na požiar podčiarknuté spevom Dáriusa Kočiho, ktorý svoj hold katedrále vzdal piesňou z muzikálu Chrám Matky Božej v Paríži – Notre Dame de Paris Le Temps des Cathédrales. Uvedenia tatranskej ľadovej pocty Notre Dame sa zúčastnil aj Arpád Érsek, minister dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Na stavbu ľadového dómu sa tento rok použilo neuveriteľných 1880 blokov ľadu, ktoré dokopy vážia viac ako 225 ton. Umiestnený je v kupole o priemere 25 metrov. Najvyšší bod stavby dosahuje výšku až 11,5 metra. Hlavnému staviteľovi Adamovi Bakošovi pomáhalo 18 sochárov z Litvy, Nemecka, Poľska, Česka i Slovenska. Ako sám priznal, tento rok im katedrála dala poriadne zabrať. V porovnaní s minulými ročníkmi vraj najviac. „Každý rok sa ľadový dóm stále snažíme posúvať ďalej. Notre Dame bola pre nás výzvou. Je to veľmi zložitá stavba, má veľmi veľa gotických detailov, ktoré sme museli vypracovať. Ľad je veľmi náročný materiál.”

V Tatranskom ľadovom dóme nájdete kópiu nádhernej západnej fasády, kde sa nachádzajú tri hlavné vchody, nad prostredným dominuje vitrážové okno rozetového tvaru. Nad hlavnými vchodmi sa týčia dve predné hlavné veže slúžiace ako zvonice. Ľadových majstrov vždy najviac potešia reakcie ľudí na ich prácu. „Je to radosť, keď počujeme, že si to chvália. Na ľadovom dóme pracovali naozaj špičkoví sochári z Európy. Aj keď sme každý rok na konci stavby všetci poriadne unavení, stačí, že prejde pár dní a už sa nevieme dočkať ďalšieho diela, ktoré o rok vytvoríme,” uzatvára Bakoš.

Ku kupole, ktorá skrýva ľadové umenie sa dá dostať pozemnou lanovkou zo Starého Smokovca alebo pešo po nenáročnej turistickej trase.  Chrám bude otvorený denne  od 9.00 do 16.00 h, počas hlavnej zimnej sezóny a vianočných sviatkov sa otváracie hodiny ešte predĺžia. Vstup do baziliky z ľadu je pre návštevníkov opäť bezplatný a uskutoční sa v ňom počas sezóny aj niekoľko koncertov. Táto zimná atrakcia vznila s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Pre viac výstav kliknite na: Výstavy

Pre viac podujatí kliknite na: Podujatia

    Tatranský ľadový dóm Hájovský 3

    Tatranský ľadový dóm Hájovský

www.vt.sk/zazitky/eventy/tatransky-dom-1920/

Oslávte s nami Medzinárodný deň sprievodcov v cestovnom ruchu

Oslávte s nami Medzinárodný deň sprievodcov cestovného ruchu Pozývame Vás na podujatie v rámci Medzinárodného…

Kedy?
24.02.2020 -28.02.2020
(15:00)
Kde?
Námestie sv. Egídia Poprad
Detail

Jarné prázdniny s Trojčaťom a Kométou

Jarné prázdniny s Trojčaťom a Kométou Jazda historickými električkami Tatranské koľajnice budú počas jarných prázdnin…

Kedy?
16.02.2020 -08.03.2020
Kde?
Vysoké Tatry
Web Detail