folklorny subor vagonar

Folklórny súbor Vagonár – Poprad

Folklórny súbor Vagonár – Poprad, ľudový súbor piesní a tancov, bol založený v roku 1972 pri Závodnom Klube Vagónka Poprad a odvtedy sa jeho členovia snažia reprezentovať slovenský a prioritne spišský folklór na domácej pôde i v zahraničí. Vagonár sa dočkal tiež uznania medzi odborníkmi, o čom svedči nejedno významné ocenenie a zviditeľnenie medzi mnohými kvalitnými amatérskymi súbormi na Slovensku.

O šírenie Slovenského folklóru a ľudových tradícií sa Vagonár usiloval nielen na pódiách v podobe spevov a tancov, ale jeho neodmysliteľnou súčasťou sú po dlhé roky aj ľudové zvyklosti a tradície: fašiangový sprievod mestom Poprad spojený s pochovávaním basy, tradičná veľkonočná oblievačka v uliciach Popradu, alebo stavanie májov a vianočné koledovanie.

Program zostavený z tancov a spevov zo Spiša, Liptova, Horehronia, Zemplína a Šariša autorsky zastrešili hudobný skladateľ Peter Jantoščiak, choreografi Ivan Zezulka, Peter Cicák, Milan Hvižďák, Miriam Švedlárová, Michal Dudáš a Lukaš Cabalka no a k tejto zostave sa svojou choreograficky najmä v počiatkoch fungovania opäť posledných pár rokov pridala aj pani Aurélia Henzéliová, autorka mnohých úspešných  Vagonárskych choreografií.

Folklórny súbor Vagonár má v súčasnosti 40 členov a pozostáva z tanečnej, speváckej a hudobnej zložky. FS Vagonár – Poprad momentálne prezentuje výročný program obnovujúci zvyky a tradície menšín žijúcich na území Spiša.

Folklórny súbor Vagonár na Facebook-u

Pre viac umelcov Popradu klikni na: Umelci