Zo zahraničných návštevníkov prišlo najviac Čechov

Zo zahraničných návštevníkov prišlo najviac Čechov

Pandemické opatrenia pominuli a cestovný ruch sa v uplynulom roku už konečne nadýchol. Do Popradu počas leta zavítali aj turisti z Ázie – Indie, Japonska, Bangladéša, Číny, či Singapuru, ale aj zo Severnej Ameriky z USA a Kanady, z Južnej Ameriky z Brazílie a Peru a napokon i z Austrálie. Zisťovali sme, aký rok má za sebou Mestská informačná kancelária (MIK).

Cestovný ruch prežíval posledné roky veľmi ťažké chvíle. Zatvorené prevádzky, hranice, regióny. V uplynulom roku na prevádzku MIK už nemali do takej miery vplyv protipandemické opatrenia. A to sa odrazilo aj na číslach návštevnosti. „V roku 2022 navštívilo MIK Poprad 15 251 návštevníkov, z toho 62 % bolo slovenských a 38 % zahraničných návštevníkov. Zároveň bolo na prevádzke MIK vybavených 5 760 telefonátov a 1 440 e-mailov, čo predstavuje celkovo 22 451 obslúžených klientov. Toto číslo prirodzene vzrástlo oproti roku 2021. Vtedy to bolo 15 792,“ povedala Lucia Pitoňáková, riaditeľka MIK Poprad.

Pestrá jar

Ako riaditeľka priznáva, rozbeh bol na začiatku roka trošku pomalší. Avšak jar 2022 už bola pestrejšia. „Okrem obsluhovania návštevníkov, ktorých bolo čím ďalej tým viac, sme na letné mesiace pripravili viaceré zaujímavé aktivity pre deti i dospelých.“ Okrem cyklostried v júni, pred koncom roka deti na Kvetnici odhaľovali tajomstvá drevených zvieratiek v súťaži určenej pre školské a predškolské kolektívy. Zorganizovali pre zástupcov z tried aj výlet za salamandrou a žabou ukrytou v tiesňave na južnej strane Kvetnice. „Vylosované triedy sa tešili z darčekov od mesta Poprad, napríklad rozprávkového premietania v kine alebo cukroviniek pre celú triedu, zmrzliny, zo zábavnej prehliadky mesta s MIK Poprad, alebo dokonca sa vybrali na školský výlet do akvaparku,“ dodáva Pitoňáková.

Najviac prišlo Čechov

Počas letnej sezóny do Popradu zavítalo najviac turistov z Česka, po nich štafetu prebralo Poľsko, nasledovalo Nemecko, Izrael a Holandsko. Prekvapivé je, že počty turistov boli nižšie, než v letnej sezóne 2021. „Vtedy ich bolo o 9 % viac ako cez leto 2022. Tento rozdiel pripisujeme predovšetkým pandemickým hraničným obmedzeniam, ktoré Slovákom komplikovali cestovanie do cudziny, a preto sa mnohí rozhodli tráviť dovolenku na Slovensku,“ vysvetľuje Pitoňáková.

Počas leta nebolo počasie stále ideálne. Popoludnie na Tancuľke sa konalo po daždi. Ani to ale rodinám s deťmi neprekážalo a organizátorov potešili svojou návštevou. Následne dali deti šancu tancu pod taktovkou Vagonára a Letničky. Zatancovali si ukryté pod strieškou pódia na námestí. Takmer tristo účastníkov zaujala Popradská patrola pred Arénou, kde náplň svojej práce predviedli hasiči, záchranári, mestská polícia i psovodi z kynologickej zložky štátnej polície. Záver leta patril behu večerným, i keď upršaným Popradom.

Okrem spomínaných podujatí pracovníci MIK zabezpečovali aj prehliadky námestia i kostola sv. Egídia s možnosťou výstupu na kostolnú vežu, ďalej prehliadky Spišskej Soboty, ale aj vychádzky s výkladom v Kvetnici. Celkovo tieto služby za rok 2022 využilo spolu 384 dospelých návštevníkov i detí. „V roku 2022 boli pre zberateľov naďalej populárne nulové bankovky, z ktorých mala MIK Poprad v predaji hneď niekoľko druhov.“

Kino Tatran

Rodičovské rande, dámske večery i detské premietania si svoje miesto našli v Kine Tatran. „Okrem toho mali diváci kina možnosť pravidelne navštevovať cestovateľské prezentácie festivalu Cestou necestou, premietania série Expedičnou kamerou, navštíviť Snow film fest a v neposlednom rade festival Ekotopfilm-Envirofilm. Deti mali každé školské prázdniny spestrené rozprávkami za zvýhodnené vstupné, tešili sa z premietaní na Deň detí, či na Mikuláša a zúčastnili sa tiež podujatia Filmový kabinet deťom, ktoré bolo súčasťou prehliadky Febiofest. V rámci školských premietaní navštívilo kino Tatran za rok 2022 spolu 4 331 žiakov. Celkovo sme v Kine Tatran za rok 2022 privítali počas 436 predstavení spolu 18 690 divákov.“

Milovníci kinematografie si mohli tiež pozrieť filmy ocenené na filmových festivaloch počasBE2CAN, francúzske filmy v rámci festivalu Creme de la Creme, projekcie animovaných filmov Bab i Febiofest, či škandinávsku tvorbu počas festivalu Scandi. Uskutočnilo sa tiež premietanie ukrajinského dokumentu Vojnový zápisník na jar 2022. „Výťažok zo vstupného na toto predstavenie putoval prostredníctvom Spišskej charity na pomoc ukrajinským utečencom.“ V spolupráci s OZ Tatranský parlament sa premietala rozprávka Zakliata jaskyňa v ukrajinskom jazyku.

Jana Pisarčíková