Unikátna dvojvýstava fantastických vynálezov a diel Leonarda da Vinci

Unikátna dvojvýstava fantastických vynálezov a diel Leonarda da Vinci

Tatranskej galérii si môžete pozrieť jedinečnú interaktívnu, edukatívnu i umelecky pôsobivú dvojvýstavu venovanú všestrannému umelcovi Leonardovi da Vinci.

Je považovaný za najväčšieho génia v dejinách ľudstva. Leonardo z Vinci. Predstaviteľ renesancie, ktorý bol nielen maliarom či sochárom, ale aj architektom, filozofom, hudobníkom, básnikom, bádateľom, matematikom, mechanikom, fyzikom, vynálezcom, geológom, ilustrátorom i odborníkom na anatómiu. „Zanechal nám viac než 7-tisíc strán náčrtov a poznámok, ktoré písal netradične – zrkadlovým písmom (prečítať sa dá s použitím zrkadla). Jeho maľby ako Mona Líza, Posledná večera, Madona v skalách alebo kresba Vitruviánsky muž sa vo všeobecnosti považujú za najvýraznejšie diela všetkých čias. Venoval sa i navrhovaniu a konštruovaniu rôznych, na svoju dobu prevratných, vynálezov ako bola helikoptéra, lietajúce stroje, padák, ponorka, potápačský oblek, alebo tank poháňaný ľudskou silou, katapult, delá,“ uvádza riaditeľka Tatranskej galéria Anna Ondrušeková.

Detailné kópie vynálezov

Výstava je zorganizovaná v spolupráci so zahraničnými partnermi, predstavuje detailné kópie 40 najznámejších vynálezov a rôznych malieb majstra Leonarda. Približuje takmer kompletné dielo tohto renesančného génia. Štyridsať detailných kópií vynálezov, podľa pôvodných Leonardových návrhov, vyrobili renomovaní talianski majstri. Návštevníci sa môžu tešiť na model predchodcu automobilu, zrkadlovú sieň, pohyblivú obliehaciu vežu, padák, katapult, perpetuum mobile, ornitoptéru alebo loď s pedálmi. Viaceré modely je možné si aj vyskúšať. „Vynálezy sú doplnené kvalitnými kópiami (1:1) jeho najvýznamnejších diel ako je napríklad Dáma s hranostajom, Mona Líza, Madona s karafiátom, Madona Benois, Madona v jaskyni, Madona Litta či Ján Krstiteľ,“ dopĺňa riaditeľka.

Posledná večera

Tvorba Leonarda da Vinci už roky inšpiruje mnohých umelcov po celom svete. Jeho dielu s názvom Posledná večera sa už takmer štyri desaťročia venuje ocenený slovenský reštaurátor a umelec Stanislav Lajda. Druhá výstava je venovaná práve Leonardovej Poslednej večeri. Ocenený slovenský reštaurátor a umelec po takmer 40 ročnom štúdiu spomínaného diela a viac ako desaťročných prípravách dopodrobna predstaví prostredníctvom olejomalieb v mierke 1:1 jedno z najreprodukovanejších diel svetového umenia a jeho detaily. Rekonštrukciu Poslednej večere autor výstavy vytvoril v rokoch 2008 – 2019 v merítku 2,585 krát menšom.

„Jeho zámerom nebolo napodobniť techniku maľby, ale výlučne dokázať, že rekonštrukcia aj tak značne zničeného obrazu je ešte stále možná. Nápomocné mu pri jeho zámere boli nielen skúsenosti reštaurátora, ale najmä dlhoročné štúdium Leonardovho diela, dobových kópií, diel jeho predchodcov i nasledovníkov, ako aj schopnosť nepodceniť ani najmenšie dochované detaily. Súčasne s prácou na rekonštrukcii písal Lajda prvú slovenskú monografiu o živote majstra a jeho vrcholného diela pod názvom Posledná večera Leonarda z Vinci. Obe práce načasoval k 500-stému výročiu Leonardovho úmrtia,“ objasnila Ondrušeková.

Dokumenty o majstrovi

Milovníci vynálezov, dobrého umenia i rodiny s deťmi. Tí všetci si na výstave určite prídu na svoje. Zážitok z nej dopĺňajú aj premietania dokumentov o majstrovi, taktiež rôzne písomnosti i denníkové záznamy. „Veríme, že tento rozsiahly projekt obnoví túžbu po kráse, vzdelaní, bádaní, estetickom zážitku naživo – nie online a vytrhne nás z dlhodobej uzavretosti a letargie, ktorá v posledných týždňoch a mesiacoch opantala celú našu spoločnosť,“ uzavrela Ondrušeková. Výstava bude sprístupnená do 30. septembra 2021.

© Jana Pisarčíková

Foto: © Jana Pisarčíková