Čo navštíviť v Poprade

Čo navštíviť v Poprade?

Dynamické, moderné, kultúrne. Aj takto by sme mohli charakterizovať mesto Poprad – metropolu pod Tatrami. Vďaka svojej unikátnej polohe si vyslúžilo pomenovanie brána do Tatier. Treba však dodať, že v blízkosti sa nachádzajú celkovo štyri národné parky: Vysoké Tatry, Nízke Tatry, Slovenský raj, Pieniny. Navyše, v okolí Popradu sa nachádzajú tri unikátne jaskyne a za zábavou možno vyraziť do niektorého z troch veľkých aquaparkov. Región Spiš, v ktorom mesto Poprad leží, dýcha históriou a láka kultúrnymi pamiatkami, z ktorých mnohé sú súčasťou svetového dedičstva UNESCO. Tieto atrakcie predurčujú mesto Poprad k tomu, aby sa vďaka svojim ubytovacím možnostiam a strategickým dopravným prepojeniam stalo východiskovým bodom pre výlety do celého okolia. 

Poprad

1. Námestie sv. Egídia

Dominantou námestie v Poprade je starý gotický Kostol sv. Egídia, ktorý sa dátuje do 2. polovice 13. storočia. V 14. storočí došlo k významným zmenám a stavebným úpravám kostola. Z pôvodne jednoloďový priestor zaklenuli klembou, čím vzniklo dnešné dvojlodie. Hneď vedľa kostola sv. Egídia sa nachádza renesančná zvonica z roku 1592. Jej múry siahajú až do výšky tretieho podlažia. Zvonica pôvodne obsahovala tri zvony zo 17. storočia, avšak mohutný požiar v roku 1844 roztavil tri zvony. Momentálne je vo zvonici už iba jeden zvon, ktorý je z konca 19. storočia. Blízko zvonice stojí pieskovcový stĺp s barokovou sochou Immaculaty. Dal ho postaviť v roku 1728 spišský starosta Teodor Ľubomirský. Na námestí sv. Egídia sa nachádza ešte jeden kostol a to Evanjelický kostol sv. Trojice. Postavený bol v prvej polovici 19. storočia v klasicistickom štýle. Po navštívení kultúrnych pamiatok nezabudajte ani na oddych. Kino Tatran Poprad je skvelou voľbou na relax a prežitie skvelého filmového zážitku.

2. Podtatranské múzeum v Poprade

Vedľa nákupného centra Forum si nemôžete nevšimnúť znovuotvorené Podtatranské múzeum v Poprade. Návštevníkom ponúka dve stále expozície. Prvá, Poprad a okolie v zrkadle vekov, prezentuje históriou osídlenia podtatranského regiónu od neandertálca po súčasnosť. Druhá (ešte nesprístupnená) bude venovaná unikátnemu archeologickému nálezu – hrobke veľmoža z Poprad – Matejoviec z konca 4. až začiatku 5. storočia n.l. Súčasťou expozícií sú aj objekty remeselníckych dielní, umiestnené v záhrade múzea.

3. Tatranská galéria

Tatranská galéria vznikla v roku 1960 a jej prvým sídlom bol Starý Smokovec. Po viacerých miestach pôsobenia sa definitívne usídlila v Poprade. V súčasnosti svoju činnosť prezentuje v bývalej parnej elektrárni na Hviezdoslavovej ulici, ale aj v iných kultúrnych inštitúciách podtatranského regiónu. Tatranská galéria vznikla rekonštrukciou budovy starej elektrárne a je teda aj významnou technickou pamiatkou. Dnes ponúka komorné výstavy, výstavné projekty, video-prezentácie, konferencie, tvorivé dielne, výtvarné sympóziá, koncerty, divadelné a tanečné predstavenia.

4. Aquacity Poprad

Skvelý miestom na oddych je vodný raj pod Tatrami – Aquacity Poprad. Aquacity Poprad ponúka množstvo vodných atrakcií a patrí medzi najväčšie welness a spa centrum na Slovensku. 

5. Spišská Sobota 

Z centra námestia, približne 2km, sa môžeme presúnuť priamo do jednej z najkrajších mestských časti do Spišskej Soboty. Spišská Sobota je od roku 1946 súčasťou mesta Poprad a je jeho historicky najzaujímavejšou časťou vďaka zachovanej stredovekej urbanistickej zástavbe a množstvu kultúrno-historických a umeleckých pamiatok. Námestiu dominuje pôvodne románsky, neskôr viackárt prestavaný Kostol sv. Juraja, renesančná zvonica z roku 1598 a stĺp Immaculaty z roku 1689. Vzácne je vnútorné zariadenie kostola s piatimi zachovanými gotickými oltármi, z ktorých hlavný oltár je z dielne Majstra Pavla z levoče, s neskorogotickou Kalváriou z roku 1489 a s barokovými pamiatkami z dielne miestneho rezbára P. Grossa. Návštevníci mesta si môžu pozrieť expozície Podtatranského múzea – pobočka v Spišskej Sobote, v Poprade na Sobotskom námestí v dome č. 33, ktoré sú venované meštianskemu bývaniu, remeslám a sakrálnemu umeniu.

6. Kvetnica

Mestská časť Kvetnica je miestom regenerácie a oddychu nielen pre domácich obyvateľov, ale aj pre turistov. Z Kvetnice vedie viacero značených turistických trás, okruhov, ale aj krížová cesta ku Kaplnke Vzkriesenia blízko vrcholu Krížová 941 m.n.m.

OBJAVTE POPRAD – VIDEO